cestovná kancelária Saffari

O Thassose

Destinácie

Výlety

Objednávka

Fotogaléria

Katalógy


MORE s dušou, ĽUDIA so srdcom, PRÍBEHY s vášňou... to je dovolenka na Thassose 

návrat k moru, návrat k ľuďom návrat k sebe. návrat tam, kam patríte.

 

Sledujte naše ponuky na facebooku 

 Dovlenka Thassos letecky z BA

 

  Dovlenka Thassos letecky z BA

 

 

 

  Dovlenka Thassos letecky z BA

 

 

  Dovlenka Thassos letecky z BA

 

 

  Dovlenka Thassos letecky z BA

 

 

  Dovlenka Thassos letecky z BA

 

 

  Dovlenka Thassos letecky z BA

 

 

  Dovlenka Thassos letecky z BA

 

 

  Dovlenka Thassos letecky z BA

 

 

  Dovlenka Thassos letecky z BA

 

 

  Dovlenka Thassos letecky z BA

 

  Dovlenka Thassos letecky z BA

 

  Dovlenka Thassos letecky z BA

 

  Dovlenka Thassos letecky z BA

 

  Dovlenka Thassos letecky z BA

 

  Dovlenka Thassos letecky z BA

 

  Dovlenka Thassos letecky z BA

 

 Dovlenka Thassos letecky z BA 

 

  Dovlenka Thassos letecky z BA

 

  Dovlenka Thassos letecky z BA

 

  Dovlenka Thassos letecky z BA

 

  Dovlenka Thassos letecky z BA

 

  Dovlenka Thassos letecky z BA

 

 


                 More s dušou, ľudia so srdcom, príbehy s vášňou


                                                    ... to je grécky ostrov Thassos 

 

 

 


Špecializujeme sa na ostrov Thassos od roku 1991 a pribúda čoraz viac našich klientov, ktorí sa z „turistov“ menia na „domorodcov“ a navštevujú ostrov už po niekoľkýkrát. 

„Poznávacím znamením“ ostrova Thassos sú zelené lesy, striebristé olivovníky, jedinečné zálivy, pôvabné pláže, tyrkysové more, ktoré ponúkajú zážitok nevšednej intimity zo spojenia prírody s človekom! Zažiť ostrov Thassos znamená nasadnúť do auta či na motorku a vydať sa na „výpravu“ okolo ostrova a najmä do jeho vnútrozemia! Vašou odmenou budú nevšedné zákutia, nečakané prekvapenia, ktoré nenechajú chladným žiadneho fotografa či romantika.
Egejské more so svojou širokou škálou modrých, zelených či tyrkysových odtieňov, je pri piesočnatých plážach plytké, čo uvítajú najmä deti. Pozdĺž skalnatého pobrežia ostrova Thassos nám priezračná voda umožní nazrieť do morských hlbín, s mnohofarebnými živočíchmi, čo ocenia milovníci športového potápania. Rybári si prídu na svoje lovom rozmanitých morských živočíchov. Tí „akčnejší“ si požičajú motorové člny, vodné bicykle, surfy, jetski, vyskúšajú let padákom nad morom, flying delphins, či vodné lyže.
Destinácie CK Saffari vami rokmi overené:
Piatsa Michalis, Kekes Beach, Stone House,...Srdečnú pohostinnosť obyvateľov ostrova Thassos zažijete v malých reštauráciách, kaviarničkách a plážových baroch s príjemnou hudbou a výhľadom na more. Ochutnáte tu Grécko – grilované jahňa, musaka, giros, suflaki, dolmadakia, jedlá z darov mora... A po dobrom jedle Retsina (víno) s príchuťou živice, známe brandy Metaxa a Ouzo či Tsiporou – grécke špeciality, osvieženie typickým frappe – ľadovou kávou. Nezabudnite si ísť večer posedieť do kaviarničiek a barov, zabaviť sa na diskotékach v mestečkách, ktoré ožívajú po západe slnka.

Informácie o mestách na Thassose:  

 Limenas


 Mesto Thassos – Limenas je hlavným mestom ostrova Thassos. Archeologické pamiatky historického mesta spolu s grafickými thassoskými domami a modernými budovami dodávajú tejto oblasti magickú atmosféru. Hlavné mesto Limenas je dnes moderným medzinárodným centrom turizmu, ktoré poskytuje všestranné možnosti pohodlného pobytu. Kultúrne akcie: v antickom divadle je možné vidieť antické tragédie, ale aj súčasné koncerty. Možnosť návštevy hlavného mesta Limenas: archeologické múzeum, antické trhovisko, antické divadlo, pešia túra


Kastro

Výlet do vnútrozemia

Kastro je najstaršou osadou na ostrove Thassos (11. stor.) a je umiestnená vo výške 800 m n. m. Pre jej výhodnú polohu – v kotline pohoria – ju nie je z mora ani z pobrežia vidieť, preto sa rozvíjala predovšetkým v období, keď Egejské more pustošili piráti. K opusteniu obce prišlo hromadne na začiatku 20. stor., keď obyvatelia sa zamestnávali v nemeckej firme Speidel a založili mestečko Limenaria. Obec je dosažiteľná pešo – výborná turistika – alebo autom, najlepšie džípom, z Limenarie. Cesta, značená drevenými tabuľami, vedie cez platanové háje, popri nespočetných úľoch, osviežujúcich vodopádoch, stádach pasúcich sa kôz a oviec. Popri chráme Agios Athanassios sa nachádza útulná taverna. V súčasnosti sú staré ruiny čiastočne reštaurované, mnohé domčeky sú využívané ako víkendové domy.

Theologos

 Oblasť Theologosu pokrýva 2/5 územia plochy ostrova Thassos. Je postavená v nadmorskej výške 220 m. Domy, postavené tradičnou macedónskou architektúrou, pokryté kamennými doskami, dvory s kvetinami a záhradky dávajú zvláštny malebný vzhľad celej dedine. Kultúrne akcie: v letnom období – ukážky tradičného svadobného obradu Thassosu. Pri oslavách Svätého Dimitrisa sa uskutočňuje púť s podávaním „kurbani“ po ukončení omše.


 
Panagia

V období okolo roku 1845 bola hlavným mestom ostrova Thassos s vlastnou menou. Pomenovaná bola podľa kostola Panagia (Panne Márii 1832). V čase náboženských sviatkov a celonočných omší dedinské ženy pripravujú v priestore pred kostolom „Kurbani“, varené mäso s mletou pšenicou, ktoré sa ponúka veriacim po ukončení omše. Každý Veľkonočný pondelok sa uskutočňuje karneval s účasťou spolku „Bakchus“ a vedenie obce. Prírodné pramene s kryštálovou vodou, tradičných domčekov, kamenné uličky a dlažby nadchýnajú návštevníkov svojou malebnosťou


Potos


 

Mestečko Potos sa nachádza priamo na pláži s jemným pieskom, malými okruhliakmi a čistou vodou. Je rušným turistickým centrom zábavy a nočného života. Romantickú atmosféru umocňujú uličky s množstvom obchodíkov, zlatníctiev, suvenírov, barov a reštaurácií s bohatou ponukou gréckej kuchyne. Mestečko Potos, bývalá rybárska osada, zaznamenáva veľký rozvoj, hlavne v posledných rokoch, práve vďaka turizmu. Je tu celá rada hotelov, izieb na prenájom, turistických kancelárií a požičovní áut. Na pláži si každý môže vybrať svoje miestečko, či už na piesku, drobných kamienkoch alebo na mramorových platniach. Cez deň ožívajú pláže, v noci bary a taverny na promenáde priamo pri mori. Potoská promenáda s tavernami, barmi, cukrárňami, obchodíkmi so suvenírmi a hotelmi sa vinie pozdĺž pláže a končí pri Piatsa Michalis. O niekoľko uličiek ďalej natrafíme na požičovne áut a motoriek, na internetovú kaviareň či dokonca na ozajstný lunapark! Samozrejme, že v mestečku sa nachádza aj bankomat. Tak, ako všade na Thassose, aj tu je more nádherne modré a čisté. Pri dobrej viditeľnosti sa týči oproti mestečku Potos tajomný a posvätný polostrov Athos.

 

Limenária

 
Mestečko Limenária spolu s dedinou Kalyvia tvoria správny celok. Je druhým najväčším mestečkom ostrova. Jeho rozvoj začína začiatkom 20. storočia z dôvodu potreby ubytovania robotníkov z dolov a zlúčením obyvateľov stredovekej dedinky „Kastro“ (hradisko), postavené na úbočí takmer v centre ostrova. Neďaleko dedinky Kastro bola objavená historická osada. V roku 1922 po katastrofe v Malej Ázii, sa sem prisťahovali ázijskí Gréci a ich príchod znamenal začiatok rozkvetu mesta. Mestečko Limenária sa nachádza v južnej časti ostrova Thassos. Prírodné bohatstvo kraja sem priviedlo nemeckú firmu Speindel, ktorá začala z dobývaním Železnej rudy. Táto firma tu postavila aj zámoček Palataki. V mestečku Limenária je sústredených najviac služieb, či už banky, lekáreň, obchodná sieť, požičovne, čerpacie stanice, zábavné podniky, zdravotné stredisko.

Aliki

 

Na východnej časti ostrova Thassos bola malá skala – uprostreazúrovej vody severného Egejského mora – známa ako „Posvätná Skala“ ostrova. Už od 7. st. p.n.l. bol východný záliv skaly považovaný za posvätné miesto a neskôr v období príchodu prvých kresťanov (v r. 49 prišiel apoštol sv. Pavol do Kavaly), tu boli vybudované na vrcholku skaly dve starokresťanské baziliky. Z obidvoch zátok prístavu Aliki sa už v staroveku vyvážal mramor, známy svojou belosťou a vynikajúcou kvalitou, do všetkých veľkých prístavov stredomorských štátov. Zašlú slávu Aliki dnes dokazujú sprístupnené ruiny a vykopávky. Aliki dnes – je osada s romantickým zálivom Aios Ioannis Loukas. Priamo na pláži, pod zelenou vínnou révou, na Vás čakajú útulné rybárske krčmičky so svojimi chutnými špecialitami. Jednou z nich je aj „Koala bar“. Očarí Vás jeho atmosféra i srdečný úsmev a pohostinnosť pána Panajotisa, jeho manželky Anny, synov Vasila a Michaelisa. Kto potrebuje pohodu, relax, ticho a prírodu, je na Aliki na tom najsprávnejšom mieste ... a prezradím Vám malé tajomstvo: ten, kto si dá tú námahu a prejde sa až na koniec polostrova, určite objaví malý jaskynný chrám s viacerými, veľmi osobnými, oltárikmi.

 

Astris

 

 

Malá grécka dedinka Astris sa nachádza na romantickom píniami porastenom polostrove Soliniko na juhu ostrova Thassos. Malebné dedinské domčeky boli postavené pôvodnými obyvateľmi inej gréckej dedinky Theologos. V mestečku sa nachádzajú 2 obchodíky, kde dostanete čerstvé ovocie a zeleninu, mliečne produkty, džúsy, drogériu, a v novinovom stánku okrem novín, časopisov, pohľadníc i zmrzlinu. Najbližší pekár a mäsiar sa nachádzajú v mestečku Potos. Asi 700 m od letoviska Astris sa rozprestiera jedna z najkrajších pláží ostrova – Psili Amos so širokou ponukou vodných športov.

   MYTOLÓGA

Z čias bohov: Jedna z mnohých milostných peripetií boha Dia, najväčšieho boha starovekých grékov, sa stala podnetom „objavenia” ostrova Thassos v dávnych dobách. V dobách, keď kráľoval fénický kráľ Agenoras, sa jedného jarného dňa sám Zeus prevtelil do krásneho býka, uniesol Europu, dcéru kráľa Agenora, a zaviedol ju do jaskyne Dikteo Andro na Kréte. Tu sa z býka prevtelil do orla a z ich milostného spojenia sa Europe narodili traja synovia. Zatiaľ čo Europa ukrytá na Kréte prežívala príjemné chvíle s Diom, jej otec Agenoras si pozval svojich synov a vnuka Thassa, ktorým rozkázal, aby našli Europu a nevracali sa bez nej späť. Thassos precestoval mnohé miesta, až objavil nádherne zelený ostrov. Ostal okúzlený príjemným podnebím a bohatou flórou. Vedomý si toho, že sa nemôže bez Europy vrátiť, zostal so svojimi druhmi na ostrove, ktorý pomenoval podľa seba – Thassos.


GRÉCKA MENTALITA

Akí sú Gréci? Sú rodinne založení, veľmi spoločenskí. Je v nich určitá detinskosť a plachosť. Sú orientálne oddaní osudu. Sú pohostinní. V Grécku takmer neexistuje pojem života v súkromí. Aj na ostrove Thassos sa v šetko deje na verejnosti, ulica je divadlom ich života. Gréci sú majstri života zo dňa na deň, virtuózi improvizácie, umelci všedných dní. Ak sa počas Vašej dovolenky necháte trošku "nakaziť" touto mentalitou, Vašu dovolenku na Thassose strávite dvojnásobne príjemne. Vyzbrojte sa úsmevom a trpezlivosťou a zistíte, že každý Grék sa bude snažiť z celých svojich síl, aby Vám vyhovel.


 
GRÉCKA KUCHYŇA  


Grécka kuchyňa má svoj originálny ráz. Jedlá majú celkovo vidiecky štýl. Podáva sa jedno hlavné jedlo, najčastejšie mäsité a k nemu rôzne druhy zeleninových šalátov, syr, olivy, biely chlieb. Tento štýl gréckej kuchyne si zachováva svoju originalitu aj v najlepších reštauráciách, ktoré okrem "európskych" jedál majú vždy aj typické tradičné jedlá. Zaujímavosťou gréckej kuchyne je, že v mnohých tavernách môžete prísť až do kuchyne, pozrieť sa priamo "do hrnca" a objednať si to, čo na Vás najviac zapôsobilo.

  

 MORE - PLÁŽ  


Čistú vodu a ovzdušie, považujú domorodci ostrova Thassos za samozrejmosť. Pláže sú verejné, prístupné pre každého, bezplatné, nemajú majiteľa (netýka sa Kekes Beach). Sprchy na pláži nájdete len v niektorých strediskách. Nudistické pláže nie sú oficiálne povolené, ale na Kekes Beach si môžete urobiť svoju vlastnú. Známe silné vetry "MEKTEMI" na pobreží Egejského mora sa môžu objaviť za horúcich letných dní. Domáci ostrova Thassos, ako aj turisti, ich v zásade považujú za príjemné osvieženie v letných horúčavách.

Aliki – výnimočné miesto s 2 nádhernými plážami ponúka opaľovanie aj na snehobielych mramorových platniach; prímorskú pohodu dopĺňajú taverny, bary, obchodíky... a antické vykopávky

Kekes Beach – súkromný pozemok s piesočnatými zálivmi a skalnatými útesmi a kryštálovo čistou vodou, výborná taverna Skidia

Potos – príjemné rybárske mestečko s 2 km dlhou piesočnatou, piesočnato-štrkovou plážou s lehátkami a slnečníkmi; „obkľúčenou“ barmi, kaviarňami, reštauráciami, obchodíkmi so suvenírmi; výhľad na posvätný polostrov Athos; nádherné západy slnka

Pefkari – 1,5 km od Potosu vzdialená piesočnato-skalnatá pláž so širokou ponukou vodných športov, barmi, tavernami.

Psili Ammos – cca. 4 km od Potosu, obľúbená pláž aj vďaka príjemne horúcemu piesku; útulné taverny a vodné športy k dispozíciiMarley beach je organizovaná pláž so skvelou atmosférou. Slnečníky a lehátka sa neplatia. Sú podmienené konzumom. Starostliví majitlia sa starajú o hodlie a rozhodne nie je na škodu, že jeden z majiteľov je DJ. Hudba, cocktail, slnko, more a  zábava je zaručená.


Romanickú „Hippies beach„ Salonikios nájde cca 1km od hotela až na samom výbežku Astriskej zátoky Kalami. Vhodná na šnorchlovanie. Na plaži sú hojdacie siete a vzdušné kóje s pohodlným priestorom na ležanie, ktoré vytvárajú tieň. Neplatia sa extra, sú podmienené iba konzumaciou 5€ za celý deň. 


 

Agios Ioannis / Aliki – osamelá okrúhliakovitá pláž s priezračnou vodou a nádhernou prírodou

 

Paradise Beach / Kinira – 25 km od Potosu, uprostred zelenej prírody; vhodná pre deti vďaka postupne sa zvažujúcemu vstupu do mora, s príjemným vánkom a vlnami...

 

Chryssi Ammoudia / Skala Potamia – nazývaná tiež „Golden Beach“, obľúbená pláž vhodná aj pre surfistov

 

Marble Beach / LIMENAS - Saliara - Makriammos – romantická pláž s jemným pieskom snehobielej farby z neďalekého mramorového lomu

 

Livadi / Monastery Archangelos– úžasné kúpanie pod skalnatým masívom uprostred divokej prírody

 

Tarsanas (tajný tip)/ Monastery Archangelo – hneď vedľa Livadi, malá dobre, ukrytá a vďaka tomu málo známa pláž. Ústia sem do mora 2 pramene, ktoré príjemne ochladia počas horúcich letných dní

Gyola – „Diovo oko“ absolútne tajné miesto, priam až žiarlivo ukrývané pred masami turistov, navštevované počas nášho výletu na džípoch do vnútrozemia
  

 

Copyright 2002 - 2024 CK SAFFARI spol. s r.o. All rights reserved.

DESTINÁCIE HOTEL & APT  ostrov Thassos